Nápoje v plechovkách a lahvích přijdou do poloviny roku 2024 se zálohou 10–20 centů, kterou lze po recyklaci uplatnit

1
Nápoje v plechovkách a lahvích přijdou do poloviny roku 2024 se zálohou 10–20 centů, kterou lze po recyklaci uplatnit

SINGAPUR – Do poloviny roku 2024 budou spotřebitelé, kteří chtějí uhasit svou žízeň nápojem v plechovkách nebo lahvích, pravděpodobně muset vydat o 10 až 20 centů více.

Tyto dodatečné náklady však mohou být uhrazeny, pokud spotřebitelé vrátí své prázdné lahve a plechovky k recyklaci na kterémkoli z míst zpětného odběru nápojových obalů na celém ostrově.

Tato vratná místa by mohla mít podobu „reverzních“ prodejních automatů, do kterých lze vkládat lahve a plechovky a získat na oplátku peníze, nebo ručně ovládané přepážky.

V době implementace bude na ostrově více než 400 takových míst, oproti současným 50 automatům na zpětný prodej.

V úterý bylo oznámeno nové schéma vracení nápojových obalů navržené Národní agenturou pro životní prostředí (NEA).

V rámci navrhovaného režimu bude k ceně všech předbalených nápojů v plastových lahvích a kovových plechovkách o objemu 150 ml až 3 l přidána malá záloha ve výši 10 až 20 centů.

Tato záloha bude stejná pro všechny nápoje stejné velikosti.

Nápoje budou označeny značkou zálohy a spotřebitelé mohou požadovat vrácení záloh, když vrátí své prázdné nápojové obaly na místo vrácení. Toto vykoupení bude pravděpodobně ve formě hotovosti nebo digitálního převodu.

Zpětná místa budou zřízena ve všech supermarketech, které jsou větší než 200 m2. Mezi další možná místa vrácení patří obchody se smíšeným zbožím a komunitní centra.

Navrhované schéma přichází po rozsáhlém zapojení veřejnosti a jeho cílem je zvýšit míru recyklace nápojových obalů v Singapuru na 80 procent.

Toto je nejnovější nápad NEA, jak přimět lidi k recyklaci, protože v Singapuru bylo loni recyklováno pouze 6 procent veškerého plastového odpadu.

Mnoho zemí, které zavedly takový systém, dokázalo podstatně zvýšit míru recyklace nápojových obalů. Například v Německu je míra recyklace nápojových obalů 98 procent.

NEA hledá zpětnou vazbu ke schématu vracení nápojových obalů, které je součástí vládních doporučení omezovat takový obalový odpad, který vzniká v Singapuru.

podobné příspěvky

Leave a Reply