Názor: Země, která světu ukazuje, jak šetřit vodou

0
Názor: Země, která světu ukazuje, jak šetřit vodou

Jakkoli se může zdát chronický a rostoucí nedostatek vody děsivá a nepřekonatelná výzva, máme po ruce řešení, která nás mohou zachránit před krizí.

Malá země v jedné z nejsušších oblastí na světě je mezi těmi které vyvinuly politiky a techniky pro zásobování vodou ve městech i na farmách. Tou zemí je Izrael. A vzhledem k tomu, že se sucho stává novým normálem, bylo by moudré přijmout a Podívejte se, co Izrael udělala zahájit proces vytváření vlastních vodovzdorných společností, které jsou méně závislé na srážkách, které se možná nikdy nevrátí.
Tento přístup „vše výše uvedené“ vede k odolnosti vůči této záměrné nadbytečnosti, ale také otevírá dveře inovace a riskování, které často vedlo k průlomům, které mění svět.
Izrael se stal národem v květnu 1948, ale desítky let předtím, když bylo sionistické vedení pod kontrolou britského mandátu, začalo upřednostňovat dokonalost ve vodě spolu s obranou a imigrační politikou. Ve většině zemí jsou (neromantické) předměty vodní infrastruktury a technologie v rukou úředníků na střední úrovni a nižších členů vlády. Ale číst deníky zakladatelů Izraele znamená vidět každodenní zájem, hraničící s posedlostí, na správné vodní politice. Například dávno předtím odsolování odstartoval v Izraeli, první premiér země, David Ben-Guriončasto psal o vyhlídce na „odsolování moře“, aby „rozkvetla poušť“.
Ne vše, co Izrael dělá, je relevantní všude. Díky své malé velikosti, přibližně rozloha New Jerseydokáže věci snáze než země obrovských rozměrů chudé na vodu. Stejně tak dlouhé pobřeží a většina obyvatel v relativně snadném dosahu odsolovacích zařízení země poskytují příležitosti, které nejsou všude dostupné.

Ale něco z toho, co dělá Izrael, může dělat každý – alespoň teoreticky.

Všude vysychají jezera.  Izrael bude čerpat vodu ze Středomoří jako řešení
Za prvé, Izrael účtuje skutečné cena za vodu. (Přestože náklady jsou dotovány pro ty, kteří pobírají sociální dávky; všichni ostatní platí plnou cenu.) S využitím tržních silspotřebitelé, zemědělci a průmysl neustále hledají způsoby, jak šetřit vodou nebo používat technologii, která vede k co nejefektivnějšímu využití vody. Ve většině světa je voda hluboce dotována, což vede k enormnímu plýtvání vodou v důsledku nadměrného využívání. Jako jeden příklad, protože za plnou tržní cenu je levnější opravit netěsné potrubí než plýtvat vodou, Izrael má neobvykle nízký faktor úniku asi 7-8%. Dokonce i v USAexistují obce s vodovody, které ztratit až 50% vody, která jimi protéká.
Úspěch Izraele ve vodě je také spojen s rozhodnutím dát správu vody v zemi do rukou apolitických technokratů. Jejich úkolem je dostat vodu nejvyšší kvality k co největšímu počtu lidí. Cena je faktor, ale ne jediný. Pro srovnání, v některých amerických městech starostové vědí, že jejich voliči mohou zvýšení sazeb za vodu považovat za faktické zvýšení daní. To má za následek v potlačených poplatcích za vodu a s tím neschopnost modernizovat zařízení s nejlepším vybavením a softwarem a potíže při získávání a udržení vysoce kvalifikovaných inženýrů.
Názor: Zbavili jsme se trávy, abychom pomohli udržet planetu zelenou
Izrael se od velké části světa liší také přístupem k zemědělství. před desítkami let, povodňové zavlažování — který nasákne půdu zaplavením polí vodou — vláda odrazovala, čímž prakticky ukončila praxi. Přesto po celém světě, 85 procent zavlažovaných polí využívá závlahu při povodníchpraxe, která sahá až do doby starověkého Egypta a záplav v povodí Nilu.
I když se může zdát, že tato nehospodárná a neudržitelná metoda se používá pouze v méně rozvinutých zemích, zde v USA zavlažujeme miliony akrů v Kalifornii, Texasu a dokonce i na vyprahlém jihozápadě. Zemědělci mají malou motivaci přejít na technologii šetřící vodu, protože mohou i nadále používat vodu, jako by byla stejně hojná a nevyčerpatelná jako sluneční svit nebo vzduch. V Arizoně např. 89% zavlažování používá se povodňové zavlažování a ve státech rychle se vyčerpávající Povodí řeky Coloradoexistuje až šest milionů akrů, které nadále plýtvají biliony galonů ročně zaplavováním polí.
Na jihozápadě USA může přijít na pomoc izraelská technologie. Nízkonákladové kapkové zavlažování s gravitačním napájením, vyvinuté izraelským vědcem, již bylo nasazeno na tisících akrů v Arizona a jinde. (Úplné zveřejnění: Spolupracuji se společností tohoto vědce.) Tato technologie ušetří polovinu vody dříve potřebné pro pole zavlažovaná povodněmi a zároveň zlepšuje výnosy a snižuje potřebu hnojiv znečišťujících vodu. Tento novější přístup je podobný známější formě kapkové zavlažování vynalezené v Izraeli před více než 60 lety. Tento systém však využívá jako zdroj energie gravitaci, čímž eliminuje neustálé využívání externí energie a náklady.

Říká se, že války 21. století budou vedeny o vodu. Může to tak být, ale pro každý region a zemi, které trpí nedostatkem vody, je levnější a chytřejší změnit způsob, jakým vodu využívá. To musí začít změnou toho, jak přemýšlíme o naší vodě. A v tom se každá země – bohatá nebo chudá, velká nebo malá, vnitrozemská nebo s dlouhým mořským pobřežím – může poučit z toho, co udělal Izrael.

podobné příspěvky

Leave a Reply