Němečtí výrobci nápojů trpí, protože energetická krize zasáhla dodávky oxidu uhličitého

0
Němečtí výrobci nápojů trpí, protože energetická krize zasáhla dodávky oxidu uhličitého

Nedostatek oxidu uhličitého způsobuje, že němečtí výrobci nápojů omezují výrobu a varují před bankroty, což je nejnovější známkou toho, jak evropská energetická krize posílá do ekonomiky regionu otřesy.

„Stále více společností v nápojovém průmyslu, které jsou závislé na dostupnosti CO₂, musí výrazně snížit svou produkci nebo ji úplně zastavit,“ řekl listu Financial Times Holger Eichele, šéf německého svazu pivovarů. “Pro mnoho dotčených společností to má dramatické důsledky.”

Plyn je důležitou surovinou pro výrobce nápojů, protože se používá k přidávání šumivého šumu do nápojů sycených oxidem uhličitým ak plnění a vyprazdňování pivních lahví, sudů a tanků, aniž by při styku se vzduchem pěnil nebo trpěl chuťovými účinky.

Nedostatek CO₂ — vedlejší produkt výroby čpavku — se již měsíce zhoršuje, protože rekordní ceny plynu nutí průmysl hnojiv ke snížení produkce.

V Německu se to ale zhoršilo, když největší výrobce čpavku a močoviny v zemi – SKW Piesteritz – před dvěma týdny zastavil těžbu v reakci na novou daň, která vyžene ceny plynu ještě výše.

To způsobilo, že dodavatelé CO₂ do potravinářského a nápojového průmyslu vyhlásili „vyšší moc“, protože nedokázali doručit pravidelné objednávky, takže mnoho výrobců nápojů závodilo v hledání alternativních dodávek.

Eichele řekl, že na německém trhu je k dispozici pouze 30-40 procent obvyklých zásob CO₂ a že jsou „za nesmírné náklady“. Cena CO₂ se vyšplhala na téměř 3 500 EUR za tunu ze 100 EUR za tunu před rokem.

“Každý den dostáváme nová volání o pomoc z průmyslu,” řekl a naléhal na vládu, aby “přijala krátkodobá opatření k zajištění preferenčních dodávek dostupného oxidu uhličitého pro výrobu potravin a nápojů do kritické infrastruktury potravinářského průmyslu.” .

Německý svaz pivovarů spolu s obchodními orgány zastupujícími výrobce ovocných šťáv, minerálních vod a velkoobchodních nápojů zveřejnil v pátek společné prohlášení, v němž varuje, že „bez rychlého vládního zásahu a účinné pomoci přijdou stovky společností a tisíce zaměstnanců o své živobytí v německém nápojovém průmyslu“.

Řekli, že pro výrobce nápojů je „obvykle nemožné“ přenést své vyšší náklady kvůli vyjednávací síle velkých řetězců supermarketů a tlaku na spotřebitelské výdaje. stoupající účty za energie.

Obchodní orgány také varovaly, že uzavření závodu v Piesteritz je zasáhlo i jinak, protože způsobilo nedostatek AdBlue, důležité složky pro motorovou naftu, což způsobilo prudký nárůst její ceny a zvýšilo náklady provozovatelů silniční přepravy.

„Nedostatek zdrojů, surovin a materiálů – například AdBlue – nabývá hrozivých rozměrů,“ uvedli. “Společnosti v dopravním průmyslu již zrušily nespočet objednávek, které se staly ztrátovými a dočasně odstavily části vozového parku.”

Eichele řekl, že nedostatek CO₂ nejvíce zasáhl menší pivovary, protože ty největší často zachycují přebytečný plyn produkovaný během procesu vaření piva a znovu jej využívají. Řekl také, že nehrozí, že by krize způsobila ploché pivo, a dodal: „Výrobci nealkoholických nápojů, jako je Coca Cola, potřebují CO₂, aby jejich produkt šuměl – naše pivo šumí automaticky.“

Závod v Piesteritzu je v procesu znovuzahájení výroby poté, co požádal o vládní pomoc a tento týden varoval, že se „za těchto podmínek obává o mezinárodní konkurenceschopnost Německa jako obchodního místa“.

Velkoobchodní ceny plynu v Evropě klesly o 44 procent z rekordního maxima minulý měsíc, ale na úrovni 190 EUR za megawatthodinu zůstávají téměř šestkrát vyšší než před rokem.

To přimělo některé energeticky náročné výrobce snížit výrobu nebo ji dokonce vypnout, což způsobilo 2,3 procenta pokles průmyslové výroby v eurozóně mezi červnem a červencem – největší měsíční pokles od vypuknutí pandemie v roce 2020.

podobné příspěvky

Leave a Reply