Norský ropný fond varuje před „nebezpečím“, že životní prostředí spadne do agendy

2
Norský ropný fond varuje před „nebezpečím“, že životní prostředí spadne do agendy

Šéf největšího světového suverénního investičního fondu vyzval investory, aby se nadále soustředili na environmentální, sociální a správní otázky, a varoval před „skutečným nebezpečím“, že ekonomické otřesy a politická reakce v USA je zaženou na pořad dne.

Rostoucí inflace, renesance ve fosilních palivech, kterou vyvolala války na Ukrajině a rostoucí odpor ze strany republikánských států v USA již zpochybnil zdánlivě nezastavitelný vzestup investování ESG, ke kterému se správci aktiv v posledních letech vrhli.

Nicolai Tangenředitel norského ropného fondu ve výši 1,2 bilionu dolarů řekl Financial Times, že „na některých místech v Americe pozorujeme odpor proti ESG. Navzdory nestálým časům na finančních trzích a stále více v ekonomice si myslíme, že je důležitější než kdy jindy se soustředit na tyto extrémně důležité záležitosti.“

Norský ropný fondkterá spravuje příjmy vlády z ropy, opakovaně uvedl, že oslovování Problémy s ESG je jednou z největších pák, které má ve snaze generovat nadprůměrné výnosy. Fond je jedním z největších akcionářů na světě, vlastní přibližně 1,5 procenta každé kotované společnosti na světě.

Ropný fond minulý týden uspořádal seminář o dekarbonizaci a čistých nulových cílech, na kterém se zúčastnilo 17 vedoucích firem, včetně společností Shell a Nestlé, a také portfolio manažeři z Fidelity Investments, T Rowe Price a Wellington Management.

“Je zcela jasné, že pokud jste velký investor s diverzifikovaným portfoliem, neexistuje způsob, jak těmto problémům utéct,” řekl. Tang. “Pokud máte jednu část portfolia, která znečišťuje a ničí životní prostředí, budete zasaženi v jiné části portfolia.”

Investoři letos čelí mnohem trestuhodnějšímu pozadí, než očekávali, uznal Tangen. Evropská centrální banka a Bank of England zvyšují úrokové sazby, aby bojovaly proti inflaci, i když se ekonomický růst zpomaluje, zatímco v USA jsou spotřebitelé tlačeni vyššími cenami.

„Pokud byste se nás vloni zeptali, co je horší na inflaci, jsme za hranicí toho, co bychom považovali za nejhorší případ. Pokud jste řekli, co je nejhorší případ energetiky, jsme za tím. Geopoliticky jsme za hranicí toho, co bychom považovali za nejhorší případ. Takže jsme na dost špatném místě,“ dodal.

Pokles na akciových trzích přitlačil fond k jeho vůbec největší ztráta dolaru v prvním pololetíklesla o 14,4 procenta.

Nicméně zdůraznil: „Nesmíme zapomínat na dekarbonizaci v tomto prostředí.

Vedle akutních inflačních a geopolitických tlaků se investování ESG dostalo pod palbu republikánských zákonodárců, kteří říkají, že agenda zašla příliš daleko a riskuje pracovní místa spojená s průmyslem fosilních paliv.

Několik republikánů kontrolovaných států se snažilo zabránit správcům aktiv v investování ESG a hrozilo, že stáhne fondy kvůli vnímanému nepřátelství některých správců fondů vůči průmyslu fosilních paliv.

Norský ropný fond představí svůj nový klimatický akční plán v úterý poté, co vláda schválila návrh, aby jeho zodpovědná investice byla založena na dlouhodobém cíli tlačit společnosti k čistým nulovým emisím.

Ropný fond začal hlasovat proti celému představenstvu ve společnostech, které nedokážou správně řídit klimatická rizika, uvedla Carine Smith Ihenacho, ředitelka pro řízení a dodržování předpisů v ropném fondu.

Dodala: „Chceme sdělit, jak důležité je pro investory, jako jsme my, skutečně uvažovat dlouhodobě a nadále tlačit společnosti správným směrem.“

Klimatický kapitál

Kde se klimatická změna setkává s byznysem, trhy a politikou. Prozkoumejte pokrytí FT zde.

Jste zvědaví na závazky FT k udržitelnosti životního prostředí? Zjistěte více o našich vědecky podložených cílech zde

podobné příspěvky

Leave a Reply