Nová populační studie říká, že Země má 20 kvadrilionů mravenců

0
Nová populační studie říká, že Země má 20 kvadrilionů mravenců

Je to svět mravenců a my jsme jen na návštěvě.

Nový odhad celkového počtu mravenců, kteří se zavrtávají a bzučí na Zemi, dosahuje neuvěřitelných celkových téměř 20 kvadrilionů jedinců.

Tato ohromující suma – 20 000 000 000 000 000 nebo 20 000 bilionů – odhaluje úžasnou všudypřítomnost mravenců, i když vědci rostou v obavách, že by možné masové odumírání hmyzu mohlo zničit ekosystémy.

V dokumentu vydaném v pondělí Proceedings of the National Academy of Sciences skupina vědců z University of Hong Kong analyzovala 489 studií a dospěla k závěru, že celková hmotnost mravenců na Zemi váží asi 12 megatun suchého uhlíku.

Jinak řečeno: Kdyby byli všichni mravenci vytrháni ze země a položeni na váhu, převážili by všechny volně žijící ptáky a savce dohromady. Na každého člověka připadá asi 2,5 milionu mravenců.

“Je to nepředstavitelné,” řekl Patrick Schultheiss, hlavní autor studie, který je nyní výzkumníkem na univerzitě ve Würzburgu v Německu, v rozhovoru pro Zoom. „Například si nedokážeme představit 20 kvadrilionů mravenců na jedné hromadě. Prostě to nejde.”

Počítání všech těchto druhů hmyzu – nebo alespoň dostatečného množství z nich, aby se dospělo ke spolehlivému odhadu – zahrnovalo kombinování dat od „tisíců autorů v mnoha různých zemích“ za celé století, dodal Schultheiss.

Chcete-li spočítat hmyz tak hojný, jako jsou mravenci, existují dva způsoby, jak to udělat: Posaďte se na zem, abyste ochutnali odpadky z listů – nebo nastražte malé pasti (často jen plastový kelímek) a počkejte, až mravenci vklouznou dovnitř. jejich boty jsou špinavé od průzkumů téměř ve všech koutech světa, i když na některých místech v Africe a Asii chybí údaje.

“Je to skutečně globální úsilí, které jde do těchto čísel,” řekl Schultheiss.

Mravenci, stejně jako lidé, pochodovali prakticky všemi kontinenty a všemi druhy biotopů. Mravenci žijící na zemi jsou podle výzkumného týmu nejhojnější v tropických a subtropických oblastech, ale lze je nalézt téměř všude kromě nejchladnějších částí planety.

Nebo jako renomovaný autor a myrmekolog (tedy mravenčí vědec) EO Wilson jednou to dal: „Bez ohledu na to, kam půjdu – možná s výjimkou Antarktidy nebo vysoké Arktidy, a tam nejdu, protože tam nejsou žádní mravenci – bez ohledu na to, jak odlišná je lidská kultura, bez ohledu na to, jak odlišné je přírodní prostředí, mravenci jsou. .“

Se všemi těmi mravenci může být svět skutečně lépe. Tunelováním provzdušňují půdu a tahají semena pod zem, aby vyklíčila. Slouží jako zdroj potravy pro nespočet členovců, ptáků a savců. Zatímco mravenci tesaři jsou pro majitele domů otravní, lesy by byly až po okraj nacpané mrtvým dřevem bez rozkladné síly dřevokazného hmyzu.

Entomologové zaznamenávají znepokojivý pokles populací hmyzu kromě mravenců v Německu, Portoriku a jinde. K tomuto potenciálu, ale stále diskutovanému, přispívá ničení biotopů, pesticidy a změna klimatubugpokalypsa.” Více než 40 procent druhů hmyzu může vyhynout, podle studie z roku 2019s motýly a brouky, kteří čelí největší hrozbě.

Vědci si nejsou jisti, zda klesají i počty mravenců. “Abych byl upřímný,” řekl Schultheiss, “nemáme tušení.”

To je další výzkumná otázka, na kterou chce tým odpovědět. “Ještě jsme se nepokusili ukázat tento dočasný posun v hojnosti mravenců,” řekla Zoom Sabine Nooten, hmyzí ekoložka a spoluautorka studie. “To by bylo něco, co přijde příště.”

Po desetiletí vědci nahlíželi do mravenčích farem v laboratořích, aby otestovali teorie o chování zvířat. Mravenčí vědec Wilson, který zemřel v loňském roce využil své poznatky o mravencích, aby pomohl vysvětlit genetický základ spolupráce mezi zvířaty a podtrhl naprostou biologickou rozmanitost života, kterou stojí za to zachovat.

V 90. letech se odvážil hrubý odhad populace mravenců na Zemi s kolegou biologem Bertem Hölldoblerem. Jejich odhad byl asi 10 kvadrilionů – ve stejném řádu velikosti jako nedávný a přesnější odhad zveřejněný v pondělí.

“V případě EO Wilsona to byl prostě velmi chytrý muž,” řekl Schultheiss. “Věděl toho o mravencích strašně moc a měl v podstatě dobrý pocit.”

Přihlaste se k odběru nejnovějších zpráv o změně klimatu, energii a životním prostředí, které jsou doručovány každý čtvrtek

podobné příspěvky

Leave a Reply