Nová studie ukazuje, že města jsou na stromy příliš horká

0
Nová studie ukazuje, že města jsou na stromy příliš horká

Jak se planeta zahřívá, stromy by mohly městům poskytnout spoustu výhod tím, že sekvestrují uhlík z atmosféry a poskytují potřebný stín během horkých letních měsíců.

Ale novou studii zjišťuje, že města po celém světě jsou již nehostinná pro mnoho druhů stromů a mohla by být ještě drsnější, jak narůstá klimatická krize.

Studie přidává novou váhu výzvám, kterým městští plánovači a místní úředníci čelí, pokud jde o to, aby města byla přívětivá a příjemná – jak pro rostliny, tak pro lidi.

“Zdůrazňujeme, že je důležité přijmout okamžitá opatření z hlediska klimatické nouze, abychom zajistili přežití a přežití městských lesů,” píší autoři studie.

Vědci zkoumali více než 3000 druhů stromů ve 164 různých městech, od USA přes Jižní Afriku až po Čínu.

Různé druhy stromů – které se vyvinuly v různých koutech světa – budou mít různé potřeby, aby zůstaly zdravé. Některé, jako stromy z deštného pralesa, mohou preferovat horké a vlhké podmínky, zatímco jiné, jako stromy z horských oblastí, mohou preferovat stanoviště, která jsou chladná a suchá.

Tým zkoumal, jaké druhy teplot a dešťových podmínek preferuje každý druh stromu, a poté to porovnal s teplotami a srážkami jak nyní, tak v budoucnosti se změněným klimatem. Výsledky byly zveřejněny v pondělí v časopise Příroda Změna klimatu.

V současné době žije 56 procent druhů stromů v oblastech s neideálními teplotami pro tento druh – a 65 procent druhů žilo v oblastech s neideálním množstvím srážek.

To neznamená, že všechny tyto stromy zemřou. Autoři studie poznamenávají, že města mohou dělat věci, jako je zalévání některých stromů, nebo mohou být druhy o něco flexibilnější a schopné přežít, i když neprospívají.

Jak se klimatická krize zhoršuje, může být tato flexibilita testována ještě více. Výzkumníci zjistili, že do roku 2050, ve scénáři s mírným množstvím budoucích emisí skleníkových plynů, bude 76 procent městských druhů stromů žít mimo preferované teploty a 70 procent bude žít mimo preferovanou úroveň srážek.

Města budou pravděpodobně chtít hodně více stromy, jak se klima ohřívá, ne méně. Kvůli všemu asfaltu, betonu a sklu ve městě mohou být městské oblasti během léta mnohem teplejší než jejich okolí – až o 7 stupňů Fahrenheita (4 stupně Celsia) teplejší, podle americká agentura pro ochranu životního prostředí.

Jak jsou léta teplejší a teplejší, tento rozdíl bude pro obyvatele měst pravděpodobně ještě brutálnější. Ale stromy by mohly pomoci.

Stromy zastíněné povrchy ve městech mohou být během horkého letního dne až o 45F (25C) chladnější než nezastíněné povrchy, podle EPA.

V důsledku toho mají čtvrti s větším množstvím zeleně tendenci být mnohem chladnější než čtvrti méně zelené. Hlášení v The New York Times v roce 2019 zjistili, že teploty v některých amerických městech za horkého dne se mohou mezi stinnými a nestinnými čtvrtěmi lišit přibližně o 8 °C.

Kromě ochlazení města mohou stromy také pomoci filtrovat odtok dešťové vody, absorbovat oxid uhličitý a nabídnout stanoviště zvířatům, jako jsou ptáci, kteří nazývají město domovem, poznamenává EPA.

Aby se zajistilo, že města budou moci stále sklízet tyto druhy výhod ze stromů, autoři této nové studie navrhují, aby lidé odpovědní za správu „městských lesů“ zvážili, jak může klima vypadat za desítky let, když se rozhodují, jak sázet a spravovat stromy.

podobné příspěvky

Leave a Reply