Přední světoví lídři pracující na řešení klimatických změn

0
Přední světoví lídři pracující na řešení klimatických změn

Ona/ona

Ontario, Kanada

Autumn Peltier už od raného věku dává slyšet svůj hlas.

Peltier je hlavním vodním komisařem pro národ Anishinabek. Její dokument „The Water Walker“ byl propuštěn na HBO Canada na jaře roku 2022.

Domorodý aktivista za vodu a práva Peltier, kterému je nyní 17, řekl Insideru: „Z naší země si toho bereme tolik; co vracíme?”

Když jí bylo 12, Peltier napomenul kanadského premiéra Justina Trudeaua na akci shromáždění prvních národů ohledně rozhodnutí, která učinil pro její lidi, a nedostatku podpory, kterou jim poskytl. Peltierova kritika vedla Trudeaua k tomu, aby jí slíbil, že bude vodu chránit. Peltier stále drží Trudeaua za tento slib odpovědný.

Peltier řekla Canadian Broadcasting Corporation, že prostě měla dát Trudeauovi na akci dárek, ale cítila se nucena ho konfrontovat s nedostatečným přístupem k čisté vodě ve stovkách kanadských komunit.

“Je to jeden z mých nejpyšnějších okamžiků,” řekla síti.

O rok později Peltier vystoupil na Valném shromáždění Organizace spojených národů.

Peltierův aktivismus v mladém věku přitáhl další pozornost. V roce 2017 získala od generálního guvernéra Kanady a guvernéra Ontaria Sovereign’s Medal for Volunteers a dostala se do užšího výběru Mezinárodní dětské ceny míru. V roce 2022 byla uvedena na Maclean’s Power List.

Letos Peltier obdržel čestný doktorát z Royal Roads University a získala cenu Daniel G. Hill Human Rights Award od Komise pro lidská práva v Ontariu a také cenu Emerging Leaders Award od Public Policy Forum.

Peltier zaznamenal rostoucí podporu domorodých komunit – její petice náročná na čistou pitnou vodu pro všechny má více než 90 000 podpisů. Má také podporu dětí školního věku, které jí posílají dopisy.

“To mám nejraději, protože čtete a vidíte, jak moje práce ovlivňuje budoucí generace,” řekla.

Peltierova výzva k akci: „Nejdůležitější složkou života je voda; bez toho není život. Přesto v roce 2022 stále existují tisíce lidí a komunit z Prvních národů, které hraničí s městy a mají nulový přístup k čisté vodě. Je to základní lidské právo a moje petice to chce napomenout. Zde to podepište.“

podobné příspěvky

Leave a Reply