Vědci varují, že pobřežní města na jihu Floridy budou ovlivněna vzestupem hladiny moře

2
Vědci varují, že pobřežní města na jihu Floridy budou ovlivněna vzestupem hladiny moře

MIAMI – Vzestup hladiny moří se zvyšuje dramatickým tempem. Vědci z University of Miami varují, že pokud nebudeme brzy jednat, pobřežních měst a městeček bude pomalu ubývat.

Vědci říkají, že za několik desetiletí bude centrum Miami pod vodou.

Příliv se blíží a nakonec se už nevrátí,“ říká Dr. Harold Wanless, geolog a profesor geografie a udržitelného rozvoje na University of Miami.

“Klimatické změny jsou skutečné. To není něco, co by se mohlo stát,” říká. “Problém je v tom, že hladina moří nyní stoupá zrychleným tempem kvůli tání ledu v Grónsku a Antarktidě. Takže prozatím to, co je jen příliv – vzácný příliv… se stane častým přílivem,” řekl. říká.

Co to tedy pro nás znamená? Podle výzkumu Dr. Wanelsse bude do roku 2060 téměř 60 % hrabství Miami-Dade pod vodou.

“Nyní od začátku tání ledu dosahujeme rychlosti téměř dvou stop za století,” říká.

Vědci tvrdí, že kořenem problému jsou skleníkové plyny jako metan, oxid dusný a oxid uhličitý.

“Oxid uhličitý, to je ten hlavní. Je to ten, který pokaždé, když spalujete ropu, plyn, uhlí, dřevo… berete uhlík, který byl uložen v zemi, a přeměňujete ho na CO2. Více než 90 % extra teplo, které jsme vytvořili, se přenáší do oceánu. Globální oteplování je tedy ve skutečnosti o oteplování oceánu,“ vysvětluje.

Wanless říká, že nejen že musíme přestat vypouštět skleníkové plyny do atmosféry, ale musíme také odstranit plyny, které tam už jsou. Jinak říká, že náš pobřežní ráj nebude trvat věčně.

“Právě teď je to krásné místo k životu, ale je tak zranitelné,” dodává.

Dostat Outlook pro iOS

podobné příspěvky

Leave a Reply