Vliv kvantové výpočetní techniky by mohl přijít dříve, než si myslíte

2
Vliv kvantové výpočetní techniky by mohl přijít dříve, než si myslíte

V roce 2013 společnost Rigetti Computing zahájila úsilí o výrobu kvantových počítačů. Toto úsilí by mohlo přinést vážné ovoce počínaje rokem 2023, uvedla společnost v pátek.

To proto, že příští rok společnost se sídlem v Berkeley v Kalifornii plánuje dodat jak svůj stroj čtvrté generace s názvem Ankaa, tak rozšířený model s názvem Lyra. Společnost doufá, že tyto stroje přinesou „kvantovou výhodu“, až radikálně odlišné stroje dospějí v zařízení, která skutečně poskytují výsledky mimo dosah konvenčních počítačů, řekl zakladatel a generální ředitel Rigetti Chad Rigetti.

Kvantové počítače se spoléhají na podivnou fyziku ultramalých prvků, jako jsou atomy a fotony, aby prováděly výpočty, které jsou nepraktické na konvenčních počítačových procesorech, které pohánějí smartphony, notebooky a datová centra. Zastánci doufají, že kvantové počítače povedou k výkonnějším automobilovým bateriím, novým lékům, efektivnějšímu doručování balíků, efektivnější umělé inteligenci a dalším průlomům.

Kvantové počítače jsou zatím velmi nákladné výzkumné projekty. Rigetti však patří mezi velkou skupinu, která se snaží získat kvantovou výhodu jako první. To zahrnuje technologické giganty jako IBM, Google, Baidu a Intel a podobné specialisty Kolik, IonQ, PsiQuantum, Pascal a Silicon Quantum Computing.

“Toto je nový vesmírný závod,” řekl Rigetti v exkluzivním rozhovoru před prvním investorským dnem společnosti.

Pro tuto událost společnost odhaluje další podrobnosti o svém úplném technologickém poli, včetně výroby, hardwaru, aplikací, které budou její počítače provozovat, a cloudových služeb, které osloví zákazníky. “Stavíme celou raketu,” řekl Rigetti.

Ačkoli Rigetti není jméno domácnosti, má v tomto světě váhu. V únoru, Rigetti získal 262 milionů dolarů a stala se jednou z malého počtu veřejně obchodovaných kvantových počítačových společností. Přestože společnost jasně uvedla, že její podnikání v oblasti kvantových počítačů je dlouhodobý plán, investoři jsou skeptičtější. Cena jejích akcií od vstupu na burzu klesla asi o tři čtvrtiny, což bylo naposledy zraněno, když Rigetti oznámil zpoždění 4milionové americké vládní zakázky, která by představovala velkou část ročních příjmů společnosti ve výši asi 12 až 13 milionů dolarů.

Kvantové počítače s více qubity

Společnost však tvrdí, že má z dlouhodobého hlediska správný přístup. Začíná na začátku roku 2023 s Ankaa, procesorem, který obsahuje 84 qubitů, základní prvek pro zpracování dat v kvantovém počítači. Čtyři z nich jsou základem pro Lyru, 336-qubitový stroj. Názvy jsou astronomické: Ankaa je hvězda a Lyra je souhvězdí.

Rigetti si od 336 qubitového stroje neslibuje kvantovou výhodu, ale je to naděje společnosti. “Věříme, že je to absolutně v rámci možností,” řekl Rigetti.

Mít více qubitů je zásadní pro sofistikovanější algoritmy potřebné pro kvantovou výhodu. Rigetti doufá, že zákazníci ve finančním, automobilovém a vládním sektoru budou ochotni zaplatit za tento kvantový výpočetní výkon. Automobilky by mohly zkoumat nové technologie baterií a optimalizovat své komplexní výrobní operace a společnosti poskytující finanční služby vždy hledají lepší způsoby, jak zjišťovat trendy a činit obchodní rozhodnutí, řekl Rigetti.

Rigetti plánuje propojit své moduly Ankaa do větších strojů: 1000-qubitový počítač v roce 2025 a 4000-qubitový model v roce 2027.

Rigetti však není jedinou společností, která se snaží postavit raketu. IBM má dnes 127-qubitový kvantový počítač s plány na 433-qubitový model v roce 2023 a více než 4 000 qubitů v roce 2025. Přestože počet qubitů je pouze jedním měřítkem užitečnosti kvantového počítače, je to důležitý faktor.

“To, co dělá Rigetti, pokud jde o qubity, je ve srovnání s IBM bledé,” řekl analytik Moor Insights & Strategy Paul Smith-Goodson.

Rigettiho obchody s kvantovými počítači

Spolu s těmito stroji Rigetti očekává vývoj ve výrobě, včetně rozšíření o 5 000 čtverečních stop výrobního závodu společnosti ve Fremontu v Kalifornii, který nyní probíhá, zlepšení technologie opravy chyb, která je nezbytná k provádění více než jen nejprchavějších kvantových výpočtů, a lepší software a služby, aby zákazníci mohli skutečně používat její stroje.

Tabulka plánů Rigetti Computing pro vylepšení kvantových počítačů do roku 2027

Plány společnosti Rigetti Computing na vylepšení široké sady kvantových výpočetních technologií.

Počítání odmítnutí

Aby Rigetti dosáhla svých cílů, oznámila na své akci pro investory také čtyři nové obchody:

  • Grafický a AI čipový gigant Nvidia zahájila partnerství s cílem spojit kvantovou a konvenční výpočetní techniku ​​s cílem zlepšit modelování klimatu
  • Služba cloud computing společnosti Microsoft Azure nabídne přístup k strojům Rigetti
  • Bluefors postaví nové chladničky pro systémy 1 000 a 4 000 qubitů, což je klíčové technologické partnerství, protože jeho stroje musí být chlazeny téměř na absolutní nulu.
  • Keysight Technologies nabídne svou technologii pro snížení chybovosti kvantových výpočtů, což je kritický krok při provádění složitějších výpočtů.

Qubity se snadno ruší, takže vypořádání se s chybami je pro pokrok kvantových počítačů zásadní. Lepší základ je tedy méně náchylný k chybám. Výrobci kvantových počítačů to sledují pomocí měření zvaného věrnost brány. Rigetti je dnes na 95% až 97% věrnosti, ale prototypy pro čtvrtou generaci systémů založených na Ankaa prokázaly 99%, řekl Rigetti.

V očích analytika Smith-Goodsona se kvantové výpočty nakonec stanou užitečnými, ale existuje spousta nejistoty, jak a kdy se tam dostaneme.

“Všichni pracují na stroji s milionem qubitů,” řekl. “Nejsme si jisti, která technologie bude skutečně ta, která to skutečně udělá.”

podobné příspěvky

Leave a Reply