Zde jsou vítězové Ig Nobelových cen za rok 2022

0
Zde jsou vítězové Ig Nobelových cen za rok 2022
Zvětšit / Ig Nobelovy ceny oceňují „úspěchy, které nejprve lidi rozesmějí a pak je přimějí přemýšlet“.

Aurich Lawson / Getty Images

Dal byste si alkoholový klystýr na vědu? Otestovat rychlost běhu štírů se zácpou v laboratoři? Postavit si vlastní figurínu pro crash test losa? Nebo byste se možná rádi vypořádali s ožehavou otázkou, proč jsou právní dokumenty tak neúprosně nesrozumitelné. Tyto a další neobvyklé výzkumné snahy byly oceněny dnes večer v virtuální obřad vyhlásit příjemce výročních Ig Nobelových cen za rok 2022. Ano, je tu zase ta roční doba, kdy se sbližuje vážné a hloupé – pro vědu. Můžete sledovat přímý přenos z předávání cen tady.

Společnost Ig Nobels byla založena v roce 1991 dobrácká parodie Nobelovy ceny; ctí „úspěchy, které nejprve lidi rozesmějí a pak je přimějí přemýšlet“. Neomluvitelné slavnostní předávání cen obvykle obsahuje miniaturní opery, vědecká dema a přednášky 24/7, kdy odborníci musí vysvětlit svou práci dvakrát: jednou za 24 sekund a druhou za pouhých sedm slov. Přijímací projevy jsou omezeny na 60 sekund. A jak vyplývá z motta, oceněný výzkum se může na první pohled zdát směšný, ale to neznamená, že postrádá vědeckou hodnotu.

Diváci si mohou naladit obvyklé přednášky 24/7 a premiéru miniopery, Klub Know-It-Allve kterém každý člen „jasně vyjádří svůj názor, že v Klubu Vševěd je jen jeden člověk, který něco ví“ – v souladu s večerním tématem vědění. Vítězové také v týdnech po ceremonii zdarma přednesou veřejné přednášky, které budou zveřejněny na webových stránkách Nepravděpodobného výzkumu.

Zde jsou vítězové Ig Nobelových cen za rok 2022.

Cena dějin umění

Citace: “Peter de Smet a Nicholas Hellmuth za jejich studium”Multidisciplinární přístup k rituálním klystýrovým scénám na starověké mayské keramice.'”

Upřímně, mohl bych napsat celý článek o tomto fascinujícím článku z roku 1986, upraveném z doktorské práce de Smeta. Studie se zaměřuje na polychromovanou keramiku pozdního klasického mayského období (600–900 n. l.), která často zobrazuje palácové scény, míčové hry, lovecké večírky a tance spojené s lidskými oběťmi (prostřednictvím dekapitace). Ale v roce 1977 učenci objevili jednu mayskou nádobu zobrazující podání klystýru – a následně také několik dalších.

Zřejmě byli Mayové známí tím, že podávali léčivé klystýry, ale scény s keramikou naznačovaly, že mohli také užívat opojné klystýry v rituálním prostředí. De Smet a Hellmuth analyzovali ikonografii na několika kusech keramiky zobrazující klystýry a také lingvistické glyfy objevující se v těchto scénách. Sestavili také seznam možných „etnofarmakologických“ látek, které Mayové mohli požít.

V dobové tradici vědeckého sebeexperimentování testoval de Smet (sebeoznačený „neinhalující kuřák“ a „pravidelný uživatel kávy a piva“) účinnost několika podezřelých látek podáváním klystýru na sobě. . Pro srovnání vypil orální alkoholický odvar, než si samostatně podal klyster. Obě směsi měly asi 5 procent alkoholu, “protože klyster s obsahem alkoholu 20 procent dost dráždí rektální tkáň”, takže bylo potřeba spotřebovat hodně směsi. Hladiny intoxikace byly měřeny dechovým analyzátorem. “Výsledky jistě podporují teoretický předpoklad, že alkohol se dobře vstřebává z klystýru,” uzavřeli autoři.

De Smet moudře odmítl vlastní aplikaci tabákového klystýru, vzhledem k důkazům o toxických vedlejších účincích. Osobně netestoval ani houby psilocybin, muchovník, leknín (možný halucinogenní), Tsitse (Erythina alkaloidy) nebo Toh-ku – všechny méně pravděpodobné kandidáty pro použití v rituálech vyobrazených na keramice. Také se rozhodl vynechat ropuší jed ( Bufo alkaloid bufotenin). Místo toho aplikoval klystýr dimethyltryptaminu (DMT), který spolu úzce souvisí a nenašel „žádný rozpoznatelný účinek“. To je N 1, nicméně s poměrně nízkou dávkou. Autoři doporučili „další výzkum“, aby se rozšířila velikost vzorku a rozsah dávek, ale neponořili jsme se hlouběji, abychom zjistili, zda nějací další neohrožení výzkumníci následovali de Smeta po cestě klystýru, který si sám aplikoval.

podobné příspěvky

Leave a Reply